Ekonomska kriza nije zaobišla ni tvornicu kablova "Kapis" iz Tomislavgrada. Ako se kriza nastavi, "Kapis" će se morati prilagoditi novim uvjetima poslovanja u borbi za opstanak. To podrazumijeva i smanjenje troškova poslovanja, što je i predviđeno planom za 2012. godinu, a u izradi je i program zbrinjavanja 25 radnika ako to okolnosti budu nalagale. Uprkos krizi, oni su ove godine redovno isplaćivali plaće i podmirivali sve druge obaveze prema radnicima, državi, bankama i dobavljačima. Premda su lani bili među deset najvećih bh. izvoznika, sada ne nailaze na razumijevanje viših nivoa vlasti. Čak nailaze i na destrukcije i totalnu ravnodušnost mjerodavnih institucija, koje su potpuno nezainteresirane za njihov razvoj, razvoj ove regije i radnike.
Ekonomska kriza nije zaobišla ni tvornicu kablova "Kapis" iz Tomislavgrada. Kako nam objašnjava direktor kompanije Dragan Obradović, ako se kriza nastavi, "Kapis" će se morati prilagoditi novim uvjetima poslovanja u borbi za opstanak.
Isplata plaća
- To podrazumijeva i smanjenje troškova poslovanja, što je i predviđeno našim planom za 2012. godinu, a u izradi je i program zbrinjavanja 25 radnika ako to okolnosti budu nalagale. Uprkos krizi, mi smo ove godine redovno isplaćivali plaće i podmirivali sve druge obaveze prema radnicima, državi, bankama i dobavljačima - kazao nam je Obradović.
Premda su lani bili među deset najvećih bh. izvoznika, Obradović kaže da ne nailaze na razumijevanje viših nivoa vlasti.
- Čak nailazimo i na destrukcije i totalnu ravnodušnost mjerodavnih institucija, koje su potpuno nezainteresirane za naš razvoj, razvoj ove regije i radnike. Mi ne tražimo ništa posebno, nego da nas tretiraju kao i druge slične firme - objašnjava Obradović.
Manje radnika
Ističe da su i dalje pretežno izvozno orijentirani na zapadnoevropsko, prvenstveno njemačko i austrijsko tržište. Trenutno zapošljavaju 177 radnika.
U duvanjskoj "Kablari", kako su je nazivali, prije rata bilo je zaposleno i do 420 radnika, proizvodeći godišnje 7.200 tona kablova. Posljednjih godina proizvode i više od 16.000 tona, sa mnogo manje radnika. Ova kompanija postoji od 1979. godine. Do rata je djelovala u sklopu "Energoinvesta", a danas je u vlasništvu Slovenca Iztoka Pikla.